Jesień to dobry czas na zaplanowanie modernizacji działki. Jeśli pragniemy urozmaicenia, poprawy estetyki, ogólnie mówiąc korzystnych zmian w wyglądzie naszej działki, warto przemyśleć zastosowanie kamienia i ściółek z kolorowych zrębków. Są to bardzo dobre materiały, z których możemy utworzyć trwałe, kolorowe rabaty - pokrywające np. trudny do uprawy teren działki.
Materiały w różnej postaci i kolorystyce - różnobarwne otoczaki, nieforemne kamyczki, kruszywo oraz barwione zrębki, są powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych i zakładach kamieniarskich. Zakup ich wiąże się z niemałym nakładem finansowym dlatego ważnym jest, aby wcześniej sporządzić dokładny plan rabat i otoczek, wyliczyć ilości, zaplanować jakość zamawianego materiału oraz uwzględnić koszt dowozu do działki (centra ogrodnicze najczęściej oferują darmowy dowóz). Dodatkowym materiałem powinna być czarna agrowłóknina lub trwalsza od niej agrotkanina, które zapobiegną przerastaniu chwastów.
Teren pod rabatę, na której nie planujemy dokonywać nasadzeń wystarczy bardzo nisko wykosić, usunąć skoszoną trawę, wyznaczyć kształt zaplanowanej rabaty i wyścielić go czarną agrotkaniną. Po takich przygotowaniach czas na wykazanie naszych zdolności artystycznych. Z kamieni lub kruszywa o różnych barwach i odcieniach utworzyć możemy rozmaite mozaiki, kręgi a nawet obrazy.
Białą kredą na czarnym materiale łatwo jest wyznaczyć ich granice i przygotowania zakończone. Teraz pozostaje usypywanie lub układanie zastosowanego materiału.
Bez względu na to czy są to zrębki czy kamienie jest to czynność prosta, która może być rozłożona w czasie, pamiętać jednak trzeba o obciążeniu agrotkaniny aby nie została porwana przez wiatr.
Tak wykonana rabata, czy rabatka doda naszej działce elegancji, szyku a jednocześnie zapewni długotrwały efekt i zmniejszy coroczny nakład pracy w ogródku. Jest godna polecenia szczególnie osobom, które z różnych względów nie mogą już wykonywać ciężkiej pracy na działce a nadal chcą się cieszyć jej urokami. Może być świetnym prezentem dla mamy, taty, babci czy dziadka.
Jadwiga Kamińska
Instruktor ogrodniczy
PZD - Okręg Sudecki