Tradycyjnie w sierpniu i wrześniu działkowcy obchodzą swoje święto – Dzień Działkowca. Na tych festynach gromadzą się całe działkowe rodziny, często towarzyszą im zapraszani goście. Święto bywa łączone z obchodami jubileuszy założenia ogrodów, jest okazją do podziękowania najlepszym działkowcom za ich pracę i jej efekty widoczne zarówno na uprawianej działce jak i w działalności w statutowych organach ogrodu, dla dobra całej ogrodowej społeczności. Z tej okazji działkowcy wyróżniani są odznakami: „Wzorowy Działkowiec”, a niektórzy także odznaką „Za zasługi dla PZD”. Najpiękniejsze działki są wyróżniane, a ich właściciele otrzymują pamiątkowe dyplomy i nagrody. Odświętnie dekoruje się ogrody flagami związkowymi, działkowcy prezentują kosze owoców i warzyw oraz kwiatowe kompozycje, a wszystko to pochodzi z działki. 

 

Na działkowe święto przybywają też zaproszeni goście. Najczęściej są nimi przedstawiciele wyższych organów Związku, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń współpracujących z ogrodami, a niekiedy także parlamentarzyści. Obecność zaproszonych gości jest okazją do podziękowań za współpracę, za pomoc udzielaną ogrodom, także finansową, a także okazją do podzielenia się z działkowcami efektami pracy całego Związku na przestrzeni całego roku.

Działkowe święto obchodzone jest nie tylko w ogrodach. Już od kilku lat działkowcy z Wrześni postanowili połączyć swoje siły i zorganizować powiatowy Dzień Działkowca. W miejskim parku, po mszy odprawionej wcześniej w kościele pw. Świętego Krzyża radosny, rozśpiewany orszak dzieci, młodzieży, przedstawicieli starszego pokolenia działkowców oraz mieszkańców miasta - zwabionych muzyką i opowieściami o ubiegłorocznej zabawie - wiedziony przez orkiestrę dętą z Nekli udał się na miejsce festynu. Obecni byli liczni goście: starosta wrzesiński, burmistrz Wrześni, burmistrz miasta i gminy Miłosław, wójt Kołaczkowa oraz prezes Okręgu PZD w Poznaniu. Obchodzące jubileusze: 70 – lecie ROD im. Tadeusza Kościuszki w Pyzdrach, 40 – lecie ROD Nad Wrześnicą we Wrześni, 35 – lecie ROD Relaks w Miłosławiu i 35 – lecie ROD im. księdza Andrzeja Dobrzyńskiego w Kołaczkowie otrzymały puchary  i listy gratulacyjne od prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, OZ PZD w Poznaniu i powiatowego Kolegium Prezesów ROD we Wrześni. Taka formuła święta jest szczególnie godna polecenia innym powiatom, sprzyja lepszemu poznaniu i integracji wszystkich działkowców ogrodów w powiecie i nadaje bardziej podniosły charakter uroczystości.

Okazją do spotkania najlepszych działkowców całego Okręgu będzie obchodzony 8 września Okręgowy Dzień Działkowca na terenie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie, na który zapraszają gości Prezes Okręgu i Burmistrz Wolsztyna, przy patronacie Starosty Wolsztyńskiego. Tutaj też będą wręczone wyróżnienia dla najlepszych ogrodów działkowych Okręgu w 2018 r., które otrzymają zdobywca pierwszego miejsca ROD Na Zboczu w Śremie i drugi w konkursie ROD Leszczynko w Lesznie. Wyróżnieni zostaną także użytkownicy 19 najlepszych działek w Okręgu. Szczególny zaszczyt dotknie działkowców z ROD im. M. Rożka w Wolsztynie, którym zostanie wręczony sztandar ogrodu. Uroczystość będzie też okazją do spotkania z samorządowcami miast, w których funkcjonują ogrody działkowe i podziękowań za wsparcie udzielane w rozwoju ogrodów. A jest ono z każdym rokiem coraz bardziej znaczące. Dzięki dotacjom z budżetów miast ogrody poprawiają swoją infrastrukturę, wyposażają się w urządzenia służące rekreacji i wypoczynkowi.

Warto dodać, że działkowcy wielkopolscy zaliczają się corocznie do grupy najbardziej aktywnych w kraju, corocznie odnoszą sukcesy na Krajowych Dniach Działkowca. Tak było i tym razem 25 sierpnia w Warszawie, gdzie zostały wyróżnione dwa nasze ogrody działkowe: ROD im. Żwirki i Wigury II za zagospodarowanie działek i ROD im. M. Rożka w Wolsztynie za unowocześnianie infrastruktury. Pani Teresa Nyczka z ROD im. D. Chłapowskiego w Kościanie została wyróżniona za piękna działkę.

Przed nami jeszcze wiele działkowych uroczystości. Wszystkim działkowcom Okręgu życzę wielu wrażeń i miłego spędzenia czasu podczas świętowania.

dr Zdzisław Śliwa              
prezes Okręgu