Suszymy zioła

 Początek lipca to dobra pora na zbiór i suszenie ziół. Każdy działkowicz wie, że zioła i rośliny lecznicze przydają się  w domowych kuracjach zdrowotnych  i na działce.

Kiedy zbierać?

Rośliny do suszenia zbieramy w słoneczny dzień, po ustąpieniu rosy, najlepiej w godzinach rannych, gdy rośliny są w pełnym turgorze. Nie zbieramy roślin mokrych (po opadach deszczu) ponieważ proces suszenia może się wydłużyć i mogą rozwinąć się na ziołach grzyby pleśniowe, co wyklucza ich późniejsze użycie.

Lilie

White LiliumLilie są uważane za jedne z najpiękniej kwitnących roślin w naszych ogrodach. Znane  i cenione były już w starożytności, wykorzystywano je jako środek leczniczy oraz w celach spożywczych. Działkowcom zależy na tym, aby lilie długo i pięknie kwitły i cieszyły oczy przez długie lata. Aby tak się stało, należy zapewnić im odpowiednie warunki oraz zadbać o ich zdrowie  począwszy od kupna i posadzenia cebul, poprzez ich  pielęgnację w całym okresie wegetacyjnym, kończąc na przechowywaniu przez okres zimowy. Lilie nie są trudne w uprawie ale wymagają cierpliwości i uwagi.

 

Większość odmian lubi gleby przepuszczalne, lekkie i torfowe i zawsze lekko wilgotne. Uprawiane w dobrej glebie ogrodowej nie wymagają nawożenia, ale w słabszych typach gleb, miejsce pod lilie trzeba odpowiednio przygotować. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, a przed sadzeniem można zastosować obornik w dawce 20 – 30 kg na m². Następnie stosujemy nawóz wieloskładnikowy wczesną wiosną i gdy wykształcą się pąki kwiatowe. Odchwaszczanie lilii trzeba przeprowadzać delikatnie, najlepiej ręcznie tak, aby nie uszkodzić ich korzeni.

Uprawa współrzędna. Zgodni sąsiedzi

Wydzieliny korzeni i zapachy roślin mają niewątpliwie duże znaczenie dla stosunków sąsiedzkich współrzędnie uprawianych roślin. Niektóre rośliny stymulują się nawzajem, rosną bujnie i są zdrowsze. Inne wręcz nie znoszą zapachów swoich sąsiadów. Dziś do o ty dobrych sąsiadach i tu przykład: Seler naciowy chroni kapustne przed pchełkami i gąsienicami, a szałwia, tymianek i mięta – przed bielinkiem kapustnikiem. Cząber ogrodowy natomiast chroni fasolę karłową przed atakami czarnych mszyc.

Przeczytaj cały artykuł 

 

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to bylina rosnąca na podmokłych, żyznych, glebach. Kwitnie od maja do czerwca. Żywokost rozmnażamy jesienią przez podział korzeni. Aby uprawiać go na działce należy wzbogacić podłoże w próchnicę i kompost i dodatkowo zastosować ściółkowanie, które zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z podłoża. Ziele z upraw lub ze stanu naturalnego zbieramy jesienią drugiego lub wczesną wiosną trzeciego roku. Oddzielamy korzenie, oczyszczamy z części nadziemnych, myjemy, odcinamy pojedyncze zdrowe korzenie i suszymy w temperaturze 40-50°C.

Żywokost lekarski zawiera potas, fosfor i azot. Roślina ta posiada głęboki systemem korzeniowy dzięki czemu pobiera składniki odżywcze znajdujące się w głębszych warstwach podłoża. Dlatego warto posadzić żywokost przy drzewach i krzewach owocowych. Pamiętajmy, że roślina ta przyciąga pszczoły. Preparatami z żywokostu lekarskiego powinno się nawozić wszystkie rośliny na działce.

Ekologicznie, czyli zdrowo i oszczędnie

Ogród ekologiczny, to przede wszystkim ogród naturalny. Wielkie trawniki, kilka iglaków, szare ścieżki brukowe i wysokie żywopłoty odchodzą do lamusa. Każdy działkowiec pragnie mieć swoją niepowtarzalną działkę, a nie lustrzane odbicie ogródka sąsiada. Czy jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z działki wynosząc je na wspólny kontener w ROD i kupując nowe rzeczy w marketach ogrodniczych i budowlanych? Najprostsze i najtańsze rozwiązania często okazują się strzałem w dziesiątkę.

Odpady zielone

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Każdy z nas przycina i formuje swoje drzewa i krzewy, kosi trawę oraz sadzi rośliny. Od czasu kiedy nie możemy spalać na działkach, powstał poważny problem co z tym wszystkim robić. Najprostszym rozwiązaniem oraz zgodnym z regulaminem ROD jest posiadanie na działkach kompostownika. Powinny znaleźć się w nim wszystkie odpady biodegradowalne z których w późniejszym czasie otrzymamy kompost, który jest najlepszym nawozem ogrodniczym.

Jak chronić czereśnie i wiśnie przed nasionnicą trześniówką?

Jest to bezsprzecznie najgroźniejszy szkodnik czereśni i wiśni. Pierwsze osobniki pojawiają się na przełomie maja i czerwca, co zbiega się z pełnią kwitnienia robinii białej (potocznie zwanej akacją) i jest to wyraźny sygnał do rozpoczęcia zwalczania tego szkodnika.

Podobna do zwykłej muchy nasionnica trześniówka ma na przezroczystych skrzydłach ciemne, poprzeczne paski, natomiast na tułowiu między skrzydłami żółtą tarczkę. Samice składają jedno jajo do jednego owocu – tam później rozwija się larwa zjadająca miąższ i zanieczyszczająca owoc. Trudno jest odróżnić owoce opanowane przez szkodnika  od zdrowych, ponieważ jedynie w miejscu złożenia jaja widoczne jest lekkie wklęśnięcie powierzchni skórki. Owad osiąga do 2,5 mm długości, ma czarny lub czarnobrunatny kolor i charakterystyczne ciemne syfony. Występują zarówno formy uskrzydlone, jak i bezskrzydłe. Szkodniki te żerują w koloniach na końcach młodych pędów, szczytowych liściach i szypułkach kwiatowych. Wysysając soki, powodują zaginanie się liści ku dołowi,  a z czasem ich zasychanie i czernienie.

Różaneczniki i azalie - kwitnące piękności

Różaneczniki i azalie to jedne z najpiękniej kwitnących roślin w naszych ogrodach. Cieszą  nie tylko swoim wyglądem i kolorystyką ale także pięknym zapachem. Wśród licznych form i kolorów każdy znajdzie swoją ulubioną odmianę. Aby azalie i rododendrony jak najdłużej cieszyły nasze oczy, musimy zadbać o zapewnienie im odpowiednich warunków. Po zimie warto oglądnąć dokładnie rośliny i jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące objawy natychmiast reagujmy.

Rododendrony lubią kwaśne podłoże o pH 4–5,5. Badajmy więc pH gleby po zimie, aby kontrolować jej kwasowość. W razie konieczności można zastosować ściółkowanie korą lub torfem wysokim - kwaśnym. Żyzna gleba i odpowiednia wilgotność gleby zapewnią doskonałe warunki do wzrostu azalii i rododendronów. Pamiętajmy, że te rośliny nie lubią zalewania korzeni i zbyt mocnego nawożenia.

Niezwykłe skarby natury – Prawoślaz lekarski

 

Roślina ta ma zastosowanie w medycynie – korzeń prawoślazu wykorzystuje się w schorzeniach m.in. przewodu moczowego, zapaleniu pęcherza i przewodu pokarmowego, wrzodach. Liście prawoślazu stosowane wewnętrznie w postaci wyciągów wodnych pomagają m.in. w chorobach górnych dróg oddechowych. Z kwiatów przygotowywany jest syrop, stosowany w schorzeniach. W kosmetyce: jako składnik preparatów do pielęgnacji włosów suchych oraz maseczek.

Pobierz cały artykuł

Nie niszczmy kowali

Kowal bezskrzydły to pluskwiak z rodziny kowalowatych, powszechnie występujący na terenie całego kraju. Najczęściej jest spotykany w dosyć dużych koloniach, w okolicach starych lip i akacji. Generalnie jest nieszkodliwy, bo żywi się nasionami i owocami lipy oraz martwymi owadami i mięczakami. Może być szkodliwy dla winorośli i dla młodych drzewek w szkółkach pod warunkiem, że wystąpi w ogromnym nasileniu. Ale zdarza się to bardzo rzadko.

U kowali zimują owady dorosłe, zagrzebane w ściółce lub w ziemi. Wiosną masowo wychodzą z zimowych kryjówek i wygrzewają się na murkach lub pniach drzew. I wtedy zaczynamy zastanawiać się, czym je zwalczać. A są przecież nieszkodliwe.

Orzeszki lipowe, którymi żywią się te pluskwiaki, są trujące dla kowali, ponieważ zawierają substancję działającą jak hormon juwenilny.

Sezon na ślimaki

Wiosna w pełni, sezon prac na działkach ruszył już na całego. Wszystko zaczyna rosnąć, cieszy nasze oczy i tylko jeden mały szczegół zakłóca działkowcom ten sielski obrazek - ślimaki. Ciepła zima i wilgotna wiosna sprawiły, że ślimaków, zwłaszcza tych niepożądanych w ogrodzie, jak ślinik luzytański i pomrowik plamisty, jest wyjątkowo dużo. Niestety, w naszych ogrodach możemy jak dotąd tylko ograniczać bytowanie tych niepożądanych gatunków, ponieważ nie ma możliwości, aby całkowicie się ich pozbyć.

 

Chociaż ostatnio ukazały się informacje o cudownym środku wymyślonym przez emerytowanego chemika z Przeworska Pana Henryka Pelca, który twierdzi, że jego Antycaracol jest niezwykle skuteczny i bezpieczny dla środowiska. Jednak na możliwość zakupu i wypróbowania tego specyfiku będziemy musieli jeszcze troszkę poczekać, ponieważ aktualnie trwają badania na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Biedronki

biedronka 1Biedronki to jedne z nielicznych owadów, których się nie boimy. Nazywane są sympatycznie bożymi krówkami. Swoim wyglądem stanowią obiekt adoracji dzieci i dorosłych jednak wbrew swojemu łagodnemu urokowi biedronki to prawdziwe maszyny do zabijania.

Cały artykuł przeczytasz TUTAJ

 

 

Chwast czy nie chwast?

Yellow DandelionDzieci  lubią wianki z pięknych żółtych kwiatów i dmuchawce, króliki pałaszują świeże liście, a działkowcy walczą z mniszkiem lekarskim, pospolicie zwanym mleczem. Dobrym sposobem na pozbycie się mniszka z działki jest cotygodniowe jego wykopywanie lub wycinanie nożem. Całą roślinę wraz z korzeniami wkładamy do beczki, zalewamy najlepiej deszczówką i pozostawiamy na minimum 48 godzin. Po tym czasie podlewamy wszystkie grządki otrzymanym wyciągiem - bez rozcieńczenia. W ten sposób łagodnie i systematycznie nawozimy glebę. Takim wyciągiem można, a nawet trzeba podlewać pryzmę kompostową. W ten sposób przyspieszymy rozkład substancji organicznej w kompoście. Wyciągiem można pryskać całe rośliny porażone przez mszyce i przędziorki. Mniszek lekarski ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej, ale lepiej skonsultować spożywanie wszelkich naparów z lekarzem, ponieważ mniszek pospolity podnosi ilość soków żołądkowych i może wywołać niepożądane efekty w postaci wysypki.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Trawa na poziomie gruntu 1Nadeszła wiosna! Zimę mamy już za sobą. Gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, wiele osób chętnie wychodzi do ogrodu po zimowej przerwie i sprawdza jak mają się rośliny po zimowym śnie. Często okazuje się, że trawnik po zimie nie wygląda dobrze na skutek różnych uszkodzeń. Co zrobić aby przywrócić mu zeszłoroczną świetność? Jakie prace pielęgnacyjne wykonać, aby cieszyć się piękną zielenią trawnika w ogrodzie?

Uszkodzenia po zimie
Trawnik często ulega uszkodzeniom mrozowym. Dzieje się tak na skutek wody, która gromadzi się pod darnią i w zależności od występującej temperatury, na przemian zamarza i odmarza podnosząc i odrywając darń od podłoża. Wiosną trawa, która została oderwana od korzeni niestety usycha.
Kolejny problem pojawiający się na trawniku po zimie to biało-różowy nalot, czyli pleśń śniegowa. To groźna choroba grzybowa, która niszczy trawnik jeżeli w porę się jej nie usunie. Powstawaniu choroby sprzyja długo utrzymująca się gruba, zaskorupiona pokrywa śnieżna. Grzyb rozwija się w niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza. Takie warunki panują właśnie pod śniegiem.

Tajniki Przyrody. Skorek – przyjaciel czy wróg?

Nie ma co tu kryć, skorki są – delikatnie mówiąc – dość nielubiane przez ludzi,  już samym wyglądem zamiast budzić sympatię, powodują w człowieku lęk. To właśnie one są głównymi bohaterami ludowych przesądów.Niesłusznie zarzuca się im, że wchodzą do uszu człowieka i swoimi „cążkami” kaleczą bębenek i uszkadzają słuch. W rzeczywistości skorki nie są w stanie wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy człowiekowi. Czy jednak aby na pewno jest powód do tego, by się ich bać?

Cały artykuł przeczytasz TUTAJ