Powoli dobiega końca czas w którym tradycyjnie działkowcy zajmują się cięciem drzew i krzewów owocowych. Zabieg  ten jest bardzo ważny dla optymalnego i corocznego owocowania. jednakże w trakcie cięcia powstaje znaczna ilość odpadów zielonych, głównie w postaci dość grubych gałęzi i konarów, które nie nadają się do kompostowania. Powstaje pytanie- jak się tego pozbyć? Z uwagi na fakt, iż regulamin ROD oraz kilka innych aktów prawnych, uniemożliwia przetwarzanie tego typu odpadów termicznie (poprzez spalanie) stają się one dość uciążliwe dla działkowców.

 

 

 

Zarządy Rodzinnych ogrodów działkowych starają się w tej kwestii pomóc działkowcom organizując odbiór i utylizację odpadów zielonych nie nadających się do kompostowania. Niekiedy działkowcy są zmuszeni zagospodarować te odpady na własną ręke.

Do pozbywania się konarów pozostałych po wiosennym przycięciu drzew można wykorzystać coraz bardziej powszechne w Rodzinnych Ogrodach Działkowych maszyny rozdrabniające, które zarządy ROD zakupują i wypożyczają działkowcom. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne. Działkowcy nie mają dylematu- dotyczącego spalania, a mogą sobie niewielkim kosztem przetworzyć gałęzie w drobne trociny, które nadają się doskonale do kompostowania ale też do ściółkowania drzew i krzewów. Ściółkowanie jest bardzo korzystnym dla roślin  zabiegiem,  który  nie tylko zapobiega nadmiernemu wzrostowi chwastów, ale też pomaga utrzymywać wilgoć i odpowiednią temperaturę gleby. Takie pół profesjonalne rozdrabniacze można już zakupić za około 4000zł. Koszt rośnie w miarę wielkości i mocy maszyny.

Z doświadczeń Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które mają na stanie takie urządzenia i na ogólnie przyjętych zasadach udostępniają je działkowcom wynika, iż ten sposób przetwarzania odpadów zielonych cieszy się rosnąca popularnością i jest świetną alternatywą dla spalania.

inż. Rafał Hawryluk