Jesień to pora przycinania, porządkowania, koszenia. Należy odpowiednio przygotować rośliny i narzędzia do zimy. Jesienią konieczne jest porządkowanie rabat kwiatowych (usuwanie przekwitłych kwiatostanów i suchych liści, wykopanie niezimujących w gruncie roślin bulwiastych, np. dalii oraz kłączowych, np. paciorecznika, sadzenie roślin cebulowych). Ważne jest zabezpieczanie na zimę wrażliwych roślin: róż (kopczykowanie), niektórych bylin (okrycie np. igliwiem, słomą, włókniną ogrodową), krzewów (osłonięcie chochołami ze słomy, kartonem lub włókniną ogrodową). Okrywanie na zimę jest szczególnie wskazane dla zimozielonych krzewów liściastych (np. rododendronów), ponieważ stanowi ochronę przed wysuszającym działaniem wiatru i nadmiernym nagrzewaniem w dni słoneczne, co zwykle jest przyczyną uszkadzania roślin.
 
Do jesiennych porządków należy także ostatnie przed zimą koszenie trawnika.  Jesienne prace porządkowe w ogrodzie nasilają się od momentu, gdy drzewa i krzewy zaczynają tracić liście. Liście należy usuwać sukcesywnie, szczególnie z trawnika, ponieważ jeśli zalega na nim gruba, nieprzepuszczalna warstwa może dochodzić do wypadania i zanikania murawy. Liście należy usuwać delikatnie, aby nie uszkodzić darni i innych roślin, a przy okazji nadmiernie nie wygrabić ściółki spod drzew i krzewów bądź w obrębie rabat. Do zbierania liści na większych powierzchniach można użyć aeratora, który poza swoim podstawowym zastosowaniem, czyli napowietrzaniem, doskonale zbiera liście. 
 
Przygotujmy krzewy do zimy. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie gałęzi i konarów drzew i krzewów. Te zabiegi przeprowadza się cały rok - cięcia odmładzające, pobudzające kwitnienie, kształtujące pokrój, ograniczające rozmiary rośliny itp., wykonuje się w różnych okresach, które przede wszystkim zależą od gatunku rośliny i jej określonych wymagań.  Wczesną jesienią, czyli jeszcze w okresie pełnego ulistnienia, można usuwać suche gałęzie. Dzięki temu unika się przypadkowego wycięcia części żywych i zdrowych, co jest szczególnie niepożądane przed okresem zimy. Cięcie żywych gałęzi jest zawsze zabiegiem niekorzystnym dla drzewa - powoduje jego osłabienie i obniżenie odporności na choroby i żerowanie szkodników.  Jesień to odpowiednia pora na kształtowanie krzewów. Należy pamiętać o zachowaniu swobodnej sylwetki krzewu oraz o prześwietleniu tylko gęstych krzewów (np. bukszpanów i ostrokrzewów). 
 
Jesiennej pielęgnacji wymagają niektóre żywopłoty. Takie gatunki jak bukszpan, grab, czy cis pospolity powinny być cięte w lipcu lub sierpniu, a później ponownie w październiku, aby usunąć wtórny przyrost powstały po letnim strzyżeniu.  Sekator, którym tniemy powinien być odpowiedni do wielkości i stopnia rozwoju żywopłotu. W zależności od grubości gałęzi żywopłotu należy np. dobrać odpowiedni odstęp pomiędzy nożami. Przygotujmy drzewa do zimy. Grube konary wycina się piłą ręczną lub mechaniczną piłą łańcuchową. 
 
Po jesiennych porządkach pozostaje dużo różnorodnych odpadów - od materiału zielonego z zimozielonych żywopłotów, przez gałęzie krzewów, aż do twardych i suchych gałęzi drzew. Co z nimi robić? Nie zaleca się ich spalania, bowiem nie jest to przyjazne środowisku i dodatkowo niemiłe dla sąsiadów z powodu uciążliwego dymu, a także zwiększa niebezpieczeństwo wzniecenia pożaru. Lepszym rozwiązaniem jest rozdrobnienie odpadów i przerobienie ich na kompost, który przyda się w każdym ogrodzie. Stosując specjalne rozdrabniarki ogrodowe, nawet grube i twarde konary mogą stać się pożytecznym surowcem kompostowym.  Choć chwasty o tej porze nie rosną tak szybko, wciąż powinno się je usuwać, by nie rozsiewały nasion, a jeśli jest sucho, nawet w czasie chłodów należy podlewać krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste, zaprzestajemy tego dopiero podczas mrozów.  Wiele roślin, głównie jednorocznych (czarnuszki, chabry, maki, nagietki, gipsówki) rozkwitnie w następnym sezonie wcześniej, jeśli zostaną wysiane jesienią. Od połowy września można przesadzać na docelowe miejsca rośliny dwuletnie (malwy, dzwonki, naparstnice, bratki, stokrotki) i byliny, aby zdążyły ukorzenić się przed zimą. Duże kępy można dzielić. Najlepiej przyjmują się rośliny sadzone z bryłą ziemi. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, zimujące w gruncie, można sadzić we wrześniu i w październiku. Warto zrobić to przed pierwszymi mrozami, gdyż cebule muszą mieć czas na zakorzenienie się przed nadejściem zimy (do połowy października posadzić należy cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, szafirków, cebulic, tulipanów, lilii oraz bulwki krokusów). 
 
Po pierwszych przymrozkach miejsca, gdzie zostały posadzone cebulki, trzeba przykryć 2-4-centymetrową warstwą kory lub torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.  Na początku jesieni można sadzić lub przesadzać niektóre drzewa oraz krzewy iglaste, a także rośliny zimozielone. Jeśli zrobimy to później, mogą nie zdążyć ukorzenić się przed nadchodzącą zimą. Uniwersalnym nawozem do stosowania jesienią jest kompost (można nim nawozić do końca listopada). Do nawożenia drzew i krzewów wykorzystać można dojrzały kompost, który rozprowadza się pod koronami roślin, lub nawozy fosforowe i potasowe (jesienią nie stosuje się nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia). Nawozy należy rozłożyć wokół roślin koliście (najwięcej aktywnych korzeni znajduje się na obrzeżu korony), można je także płytko wymieszać z ziemią. Byliny zabezpiecza się przed mrozem jesienią, przed zamarznięciem gleby. Można zrobić to przez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi, a także obornikiem. Ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności. Podlane i przycięte na wysokość ok. 15 cm rośliny okrywa się także gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Nasady traw wrażliwych na mróz także należy jesienią okryć gałązkami. Popularnym materiałem do osłaniania krzewów nie w pełni odpornych na mróz jest agrowłóknina, Oprócz tego, że chroni przed przymrozkami, zapobiega też wysuszaniu roślin przez wiatr; przepuszcza powietrze, prawie nie nagrzewa się na słońcu i jest lekka Tradycyjne okrycia roślin to maty słomiane, wrzosowe lub wiklinowe (polecane do osłaniania także pni drzew). Dobra jest do okrywania także tektura falista Roślinom uprawianym na tarasie trzeba zapewnić izolację od zimnej posadzki, na przykład można postawić donicę na grubych deskach lub warstwie styropianu.